O mne

Slavomíra Janušková

„Originál je len jeden“

…všetko to začalo jedným krásne zafarbeným listom z broskyne, ktorý som našla v záhrade na tráve. Tento všedný moment mi vnukol  myšlienku. Zalejem ho do živice. Možno si poviete „Objavila ameriku…“, ale dovtedy som nemala ani tušenia, koľko ľudí sa venuje zalievaniu, a čo všetko sa so živicou dá robiť.

Príroda sa stala mojou inšpiráciou a dodávateľom zároveň.

Keď som bola malá, chodievala som s rodinou často na výlety do lesa po okolí. Vždy som mala cit pre detail. Po tatinovi som zdedila cit k tvorbe a zaučil ma do tajov fotografie. Neskôr som začala snívať o mojom vlastnom „skutočnom“ fotoaparáte. Ten prišiel až o veľa rokov neskôr, keď sa mi narodil synček. A tak som si splnila detský sen… Teraz fotím zrkadlovkou Nikon všetko, čo príde pod objektív, a robí mi to veľkú radosť. Je aj mojim pracovným foťákom. To, či sa mi to darí, posúďte sami.

****

K výrobe z kryštalickej živice som sa dostala okolo roku 2010. Najprv som ju používala ako doplnkový materiál pri výrobe z polymérovej hmoty. Neskôr ma tento materiál zaujal natoľko, že som odišla od Fima. Začala som ako úplný samouk. Všetko som si sama pracne hľadala na internete. Či to bol samotný materiál, alebo rady o tvorbe z neho. Postupne som si zadovážila celkom slušnú „výbavu“ (a dopĺňam ju doteraz). Systémom „pokus-omyl“ som sa zdokonaľovala. Veľa materiálu skončilo v koši, kým som sa s ním naučila pracovať…

V roku 2016 som prešla z bižutérneho kovu na chirurgickú oceľ. A bolo to aj vďaka vám, mojim zákazníkom. Pochopila som, že s bižutériou sa ďaleko nedostanem. V dnešnej dobe je totiž až príliš veľa ľudí s alergiami a je ich mnoho aj s alergiou na nikel a iné kovy použité v bižutérii. Chirurgická oceľ je podľa mňa ešte lepšia ako zlato či striebro. Oba tieto kovy totiž časom zmatnejú musia sa dať vyčistiť. S chirurgickou oceľou sa vám toto nestane. Nekoroduje, nečernie a to hlavné – neobsahuje alergény.

****

Snažím sa držať motta „Originál je len jeden“. Nevyrábam veľa kusov z jedného artikla. Ale aj keď vyrobím desať kusov, vždy je každý jeden  originál, pretože to je príroda – originálna, nevšedná, krásna. A to sa mi na nej páči. Je pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie.

****

 Tu v mojich šperkoch som spojila moje dve lásky. Lásku k prírode a lásku k tvorbe.

Nech sa páči, nakuknite do môjho tvorivého sveta.

Vaša Bižu Slávka

PS: Viac o mne a mojej tvorbe sa dočítate v mojom blogu.

Remeselná zručnosť

Snažím sa každý kúsok vyrobiť čo najkvalitnejšie, priviesť ho k dokonalosti. Je to ručná práca, preto má každý kus drobné odlišnosti.

Materiály

Pre moje výrobky hľadám tie najkvalitnejšie materiály. Aj preto som prešla na chirurgickú oceľ. Používam kvalitnú živicu, ktorá je odolnejšia voči UV žiareniu, je extrémne tvrdá a krištáľovo číra.

Príroda

Takmer všetok prírodný materiál použitý v mojich šperkoch pochádza z prírody z okolia môjho domova. Všetko si sama zbieram, suším, lisujem. U mňa nenájdete materiál umelo farbený ani dovezený z číny. Všetko má svoje prírodné farby.

Darčekové balenie

Moje šperky balím na ručne robených kartičkách a môžete ich venovať v originálnych škatuľkách s logom.

show