Slide toggle

Sušenie ruží „na voľno“

Milí čitatelia.

V nasledujúcich článkoch by som vám rada popísala, ako si ja suším a lisujem materiál použitý v mojich šperkoch.

V popise produktov v kategóriách Naturé a Naturé chirurgická oceľ uvádzam, že všetok prírodný materiál pochádza z okolia môjho domova. Ale práve ruže, o ktorých vám dnes chcem písať, si kupujem čerstvé v obchode. Ide ale iba o šľachtené rezané kvety, tie šípové si tiež sama zbieram v prírode.

V obchode si vyberám len tie, ktoré majú menej okvetných lístkov. Tie šľachtené, ktoré vám nikdy úplne nerozkvitnú sa na sušenie celých „hlávok“ nehodia. Keď si kvety prinesiem domov, zrežem ich a samozrejme dám do vázy s vodou. Takto ich nechám asi týždeň, kým rozkvitnú. Robia mi radosť v obývačke 🙂 Keď ruže začnú vädnúť nastáva chvíľa „zberu“. Ruže odstrihnem, keď im už začnú slabo padať hlávky. Takéto ich buď nechám celé položené voľne na papieri, alebo ich rozoberiem na jednotlivé lupene. Celé hlávky raz za 24 hodín otočím. Jemne ich pritom stláčam, aby sa sploštili. Prípadné zahnívajúce lupene odstránim. 

Ak ruže rozkladám na jednotlivé lupene, tie ukladám na papier lícnou stranou dolu. Prv som to robila opačne, ale hrany lupeňov sa mi zrolovali a stred, ktorý bol v kontakte s papierom zhnedol. Takýto lupeň som samozrejme mohla vyhodiť. Lupene, ktoré mám položené lícnou stranou dolu po 24 hodinách otočím. Po tomto čase už okraje preschli a nezrolovali sa.

Ruže majú zvláštnu schopnosť sušením meniť farbu. Takže ak nájdete krásne ružovú ružu, nikdy taká nebude aj po usušení. Aspoň nie pri voľnom sušení. Preto si vždy píšem na dózu s usušenými lupeňmi akú mala ruža farbu, kým bola čerstvá. Napr. na fotke napravo je vidno rozdiel vo farbe medzi čerstvými (horná polovica) a jeden deň sušenými (dole) lupeňmi. Toto isté robí väčšina kvetov a ešte hlavne gerbery. Tie majú ešte väčší rozdiel vo farbe medzi čerstvými a sušenými lupeňmi. Žlté a biele ruže vôbec nesuším. Tie zostanú nahnednuté. Tie sa dajú lisovať, ale ani tam nie je záruka, že sa farba nezmení.

Ale späť k mojim lupeňom práve rozloženým na papieri. Každý ďalší deň ich vždy jeden krát otočím. Každým dňom sú tmavšie. Úplne sú suché asi po štyroch-piatich dňoch. Podľa vlhkosti v miestnosti. Ja som si zvykla uchovávať ich v plastových priehľadných dózach, ktoré si stohujem, a mám tak vždy prehľad o tom, čo v ktorej je. Ale ani v dóze nie je proces zmeny farby na konci. Po určitom čase,cca pár mesiacov, postupne strácajú jasné farby s hnednú. Ak ich dovtedy nestihnem spotrebovať, vyhadzujem ich a kupujem zasa nové. A práve k tomu nákupu mi pomáha poznámka o farbe na dóze. A začínam zasa odznova…

V ďalšom článku by som vám rada porozprávala ako suším kvety lisovaním. Teším sa na vás aj na vaše postrehy a komentáre.

Prajem pekný deň.

Bižu Slávka

 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Bižu Slávka
Average rating:  
 0 reviews
show
preloader